Jak założyć własną firmę?
Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu osób. Pozwala ona bowiem przede wszystkim na bycie szefem dla samego siebie oraz pracowanie przy tym co się lubi. Oczywiście nie zawsze jest tak, że zakładamy firmę związaną z naszym hobby lub pasją. Warto jednak zaznaczyć, że jest to bardzo powszechna praktyka, a duży odsetek przedsiębiorców jest usatysfakcjonowany i zadowolony z działalności firmy. Choć wielu osobom założenie biznesu wydaje się czymś niezwykle trudnym, nie jest to do końca prawdą.
O ile trzeba uzbroić się w cierpliwość, o tyle sam proces nie wygląda tak strasznie za jakiego jest postrzegany. W dobie wielkich koncernów nie jest łatwo przebić się do świadomości konsumentów, jednak kiedy się to już uda, zwykle skutkuje rzeszą stałych klientów. Jest wiele czynników, które mogą skutecznie zniechęcać do zakładania firmy. Jednym z nich jest oczywiście istnienie wielkich korporacji mogących oferować dane towary w bardzo atrakcyjnych cenach. Choć jest to oczywiście ważna kwestia do rozważenia, nie warto poddawać się już na samym starcie.
Małe biznesy są bowiem obecnie niezwykle popularne, a ludzie sami mają świadomość tego, że powinni korzystać właśnie z ich usług. Co istotne, w małych firmach kładzie się bardzo duży nacisk na umiejętności interpersonalne i obsługę klienta. Skutkuje to bardzo dużym zadowoleniem konsumentów, którzy to traktowani są bardzo życzliwie i indywidualnie. W ten sposób buduje się wizerunek danej marki mogący później sprzyjać powiększaniu się grona klientów.
O czym warto pomyśleć przed założeniem firmy?
Sam proces zakładania firmy nie jest aż tak skomplikowany, jednak przed jego zaczęciem warto przemyśleć kilka bardzo istotnych kwestii.
Wśród nich można wymienić między innymi rodzaj opodatkowania, który to warunkuje sposób płacenia zaliczek na podatek a także rodzaj księgowości w firmie. Poza tym, dobrze jest też wyznaczyć konkretną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Może ona odgrywać kluczową rolę chociażby ze względu na ulgi podatkowe. Decydując się na przykład na rejestrację w połowie miesiąca, okres sześciomiesięcznej ulgi rozpoczyna się dopiero od następnego pełnego miesiąca. Jest to o tyle ważna wiedza, że w przypadku startu nowej firmy, niekiedy trudno byłoby na opłacanie pełnych kwot składek.
Czymś najbardziej oczywistym w kontekście zakładania firmy jest z pewnością wybranie jej nazwy. Powinna ona być dobrze przemyślana oraz oddawać charakter danej działalności. W końcu będzie ona jednym z elementów identyfikacji marki, stąd też musi być z nią odpowiednio rezonować. Dodatkowo, nazwę firmy bardzo często umieszcza się w logo. Warto o tym pomyśleć już na tym etapie, ponieważ później na przykład zbyt długa nazwa może prowadzić do problemów podczas projektowania innych elementów identyfikacji wizualnej.
Z samą nazwą wiąże się istota działalności biznesu, która to w momencie założenia musi zostać dokładnie określona poprzez odpowiedni kod PKD.
http://ewaflor.pl/doradztwo-podatkowe/reorganizacja-dzialalnosci/